Przeciwdziałanie praniu pieniędzy w Twojej firmie  

przeciwdziałanie praniu pieniędzyPranie pieniędzy jest poważnym przestępstwem, które polega na ukrywaniu natury, źródła lub własności pieniędzy. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z 2018 roku (AML) ma na celu pomoc w zapobieganiu praniu pieniędzy. Ustawa AML dotyczy- banków, firm świadczących usługi pieniężne i kasyn, jak również instytucji finansowych i osób prywatnych.   
Czym jest prawo przeciwdziałania praniu pieniędzy?   
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy to zbiór przepisów mających pomóc rządowi w walce z terroryzmem i inną działalnością przestępczą. Ustanowiona w 1990 roku, ale od tego czasu kilkakrotnie ją zmieniano. Celem tych przepisów jest uniemożliwienie ludziom ukrywania pochodzenia pieniędzy uzyskanych w wyniku działalności przestępczej. Dotyczy ona instytucji finansowych, kasyn, agentów nieruchomości i prawników. Muszą oni zgłaszać wszelkie podejrzane transakcje, które zidentyfikują. Grożą im surowe kary, jeśli nie zastosują się do wymogów ustawy; takie kary obejmują grzywny i/lub pozbawienie wolności.  
Czy Twoja firma może odpowiadać za pranie pieniędzy?   
Może to być kwestia tego, jak głęboko Twoja firma jest zaangażowana w transakcję. Jeśli jesteś osobą fizyczną, która przeprowadza transakcję, to sam możesz zostać oskarżony o pranie pieniędzy.  
  • Osoba lub organizacja, która organizuje transakcję, może odpowiadać za pranie pieniędzy, jeśli wie lub podejrzewa, że zawiera ona dochody z przestępstwa lub została wykorzystana do popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa w ramach ustawy. 
  • Może to być wszystko, od sprzedaży nielegalnych narkotyków po założenie konta na czyjeś aktywa, aby obejść przepisy podatkowe i ukryć majątek przed wierzycielami (np. bankructwem). 
Podejrzane działania  
Jeśli nie zgłosisz podejrzanych działań, kary są surowe. Ma to na celu odstraszenie innych od popełnienia takiego przestępstwa i zapobieżenie atakom terrorystycznym. Ponadto jest to sygnał, że jeśli ktoś popełni przestępstwo prania pieniędzy, poniesie konsekwencje za swoje działania. Kary AML mają być czynnikiem odstraszającym zarówno dla firm, jak i ich pracowników: dla firmy, ponieważ może ona stracić licencję; dla pracowników, ponieważ mogą oni stanąć w obliczu kary więzienia lub grzywny, jak również innych reperkusji, takich jak naruszenie reputacji lub utrata możliwości zatrudnienia.  
Jak wykryć pranie pieniędzy?   
Pranie pieniędzy to poważne przestępstwo, możesz wykryć pranie pieniędzy poprzez monitorowanie: 
  • swoich kont i transakcji biznesowych;  
  • klientów i ich transakcji;  
  • wszelkich podejrzanych działań pomiędzy klientami, którzy zwykle nie prowadzą razem interesów lub nie mają istniejących relacji (np. częste przelewy pomiędzy dwoma kontami); 
  • swoich pracowników i ich transakcji.  
Jak Twoja firma może uniknąć prania pieniędzy?  
  • Bądź świadomy swoich klientów. Wiedz, kim są, skąd pochodzą i co robią;  
  • Nie przyjmuj płatności gotówkowych, jeśli to możliwe; 
  • Nie akceptuj anonimowych transakcji lub transakcji z krajów wysokiego ryzyka, lub osób/firm wysokiego ryzyka; 
  • Uważaj, gdzie reklamujesz swój biznes i w jakich mediach go reklamujesz (np. na portalach społecznościowych). 
Podsumowanie  
Należy pamiętać, że ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy została wprowadzona, aby pomóc rządowi w walce z terroryzmem i innymi działaniami przestępczymi. Ważne jest również, aby pamiętać, że Twoja firma może być odpowiedzialna za pranie pieniędzy, jeśli nie zgłosi podejrzanych działań lub transakcji. Kary za to przestępstwo obejmują grzywny i pozbawienie wolności. Aby uniknąć tych kar, firmy muszą mieć wdrożone procedury, które pozwolą im wykryć działania związane z praniem pieniędzy, zanim do nich dojdzie. Jeśli potrzebujesz pomocy w tworzeniu tych procesów, zachęcamy do skorzystania z naszych usług https://bco-integrity.pl/aml .   

Dodaj komentarz

BCO Integrity - Logo w stopce