Cyberbezpieczeństwo – Cyber wyzwania 2023

cyberbezpieczeństwoNie tylko inflacja powoduje zagrożenia dla firm…

O wyzwaniach jakie nas czekają w bieżącym roku można powiedzieć czy napisać wiele. Nie dość, że mamy inflację, która nie zapowiada się, iż szybko się ustabilizuje, to wprowadzane są nowe przepisy prawa. Przepisy, które zobligują przedsiębiorców do ich przestrzegania. Z jednej strony mogą nam wszystkim pomóc, jak przepisy dotyczące kontroli trzeźwości. Tak, kodeks pracy ma nam to w końcu ułatwić. Taką pomocą mają być również te dotyczące Sygnalistów, wiedza o nieprawidłowościach też nas może uchronić przed negatywnymi konsekwencjami. Pamiętajmy, jednak, że przepisy to nie tylko wsparcie, ale również sytuacje w których możemy być narażeni na kary. W podatkach, jak zawsze, wiele nowości – co w praktyce oznacza wiele problemów i wyzwań.

Największe zagrożenia wg analityków to cyberzagrożenia…

Ubiegły rok związany z sytuacją pandemiczną, wojną na Ukrainie, inflacją i wieloma zmiennymi wywołał burzę również w strefie bezpieczeństwa cyber. Rok 2022 ujawnił również braki w zakresie zasobów ludzkich. Okazało się, że hackerów jest znacznie więcej niż ludzi chcących się im przeciwstawiać. Ci negatywni zarabiają duże kwoty, a Ci walczący o bezpieczeństwo często byli słabo opłacani, więc rezygnowali. Cyberbezpieczeństwo każdej organizacji powinno stanowić dla niej priorytet. Cyberbezpieczeństwo, to być albo nie być dla wielu organizacji. Analitycy branżowi przewidują niestety, że rok 2023 będzie obfitował w ataki hackerskie, tak więc poziom cyberzagrożenia będzie nam rósł. Zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem niestety będą tylko wzrastać, podobnie jednak i zdolność zarządów i zespołów wykonawczych do radzenia sobie z nowymi wyzwaniami. Rozwijają się nie tylko Ci źli, rozwijają się również i Ci dobrzy.

Przewidywane tendencje cyberzagrożeń na polu infrastruktury krytycznej…

Analityków na rynku mamy wielu, można powiedzieć, że więcej niż cyber specjalistów. Ich opinie bywają różne, ale zapoznając się z nimi kilka z nich jest pokrewnych. Wśród tych pokrewnych znajdują się na pewno ataki na infrastrukturę krytyczną. Trudno się dziwić, że cyberbezpieczeństwo tej infrastruktury to łakomy kąsek dla hackerów. Ataki na krytyczne elementy każdego Państwa powodują jego osłabienie, chaos a nawet panikę. Utrata energii wywoła nie tylko popłoch, ale i zablokuje wiele działań prywatnych przedsiębiorców. Każdy powinien mieć stworzoną infrastrukturę cyberbezpieczeństwa przewidującą działania w ramach ataku oraz jakie będą jego skutki. Państwa już dzisiaj, m.in. widząc co się dzieje na Ukrainie powinny opracować scenariusze działań na wypadek ataków. Wśród cyberzagrożeń obejmujących infrastrukturę krytyczną będą również i te killware. Jak ich nazwa wskazuje mogą być zabójcze. Zabójcze nie tylko dla Państwa, ale również dla podmiotów prywatnych jak np. szpitali. Cyberbezpieczeństwo takich instytucji jest ważne dla każdego. Każdego z nas może dotknąć choroba i każdy chciałby mieć pewność, że będzie leczony. Nikt nie chce myśleć, że hackerzy przejmą IT w szpitalu i nie da się nam pomóc, bo nie będzie dostępu do naszych badań.

Bez skutecznych systemów cyberbezpieczeństwa rosnąć będzie zagrożenie…

Przestępcy „nie śpią”. Tak jak my myślimy o rozwijaniu struktur w ramach cyberbezpieczeństwa, tak oni szukają nowych sposobów ataków. Brak specjalistów na rynku nie wzmacnia naszej pozycji. Trzeba myśleć do przodu, przewidywać i na pewno nie żyć w myśl zasady „skoro nas nie zaatakowali to nic nam nie grozi”. Dlaczego, a no nie mamy pewności, że nasze cyberbezpieczeństwo jest na zawsze pewne. Może nas dzisiaj nie atakują, ale jutro pozyskamy klienta, którego ktoś chciałby zaatakować, a droga do niego będzie wiodła przez nasze słabe systemy. Taka sytuacja może doprowadzić do wypadnięcia z rynku, bo stracimy dobrą opinię czy wiarygodność. Na pewno warto zacząć od wzmocnienia podstaw (zarządzanie podatnościami i poprawkami, redukcja ryzyka oraz rozszerzone wykrywanie i reagowanie) cyberbezpieczeństwa naszej organizacji. Silne podstawy to początek do stworzenia systemu cyberbezpieczeństwa naszej firmy. Liczba zagrożeń rośnie z każdą chwilą. Dlatego, aby zachować kontrolę nad firmą i zapobiec zagrażającym jej działaniu atakom z zewnątrz warto zbudować solidny system cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo wsparciem dla rozwoju organizacji…

Posiadanie zespołów zajmujących się cyberbezpieczeństwem w organizacji dla dużych firm nie stanowi problemu. Mają duże budżety, więc mogą zatrudniać specjalistów. Czy wiemy jednak, dlaczego stawiają na takie rozwiązania? Wiemy, wiadomo, że jeśli nie boimy się zagrożeń możemy się rozwijać. Czas zmienić podejście również w ramach małych i średnich przedsiębiorstw. Oszczędność na cyberbezpieczeństwie nie opłaca się. Zeszły rok pokazał, że nie dość, iż wiele firm zostało zaatakowanych co wiązało się z ryzykiem utraty reputacji to również otrzymało kary np. od Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wiem, wiem, wielu powie, ale mnie nie stać. To zapytam, a stać Cię na utratę klientów?

Znalezienie rozwiązania cyberbezpieczeństwa wyzwaniem 2023 roku…

Zagrożeń nie da się uniknąć. Każdy może być narażony na potencjalny atak. Budowa centrów cyberbezpieczeństwa dla małych i średnich przedsiębiorstw jest ciężka, ale pamiętajmy, że są firmy zewnętrzne, które mogą Was w tym wesprzeć. Takimi firmami są np. Security Operations Center (SOC) dające kompleksową usługę ciągłego monitorowania infrastruktury teleinformatycznej. Te SOC pojawiają się w ramach Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Pod ustawę podlegają firmy państwowe, które prowadzą również audyty cyberbezpieczeństwa. Audyt, to pierwszy podstawowy krok do cyberbezpieczeństwa. Audyt, można przeprowadzić zgodnie z wymaganiami KSC, zwłaszcza jak się Państwo nie znacie na tym. Wykazanie odpowiednich zdolności i kompetencji w obszarze cyberbezpieczeństwa, umożliwiających zapewnienie poufności, integralności i dostępności danych przetwarzanych w systemach informatycznych pokaże nam na jakim jesteśmy etapie. Firma BCO Poland przeprowadza audyty dla podmiotów usług kluczowych, ale może też przeprowadzić go dla każdej zainteresowanej firmy. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z ofertą:Audyt cyberbezpieczeństwa zgodnie z KSC.

 

Dodaj komentarz

BCO Integrity - Logo w stopce