Bezpieczeństwo informacji – Człowiek w organizacji 

bezpieczeństwo informacjiJednym z zadań stojących przed organizacjami i to zarówno tymi publicznymi, jak i państwowymi jest prowadzenie swoich działań zgodnie z wymaganiami przepisów prawa, jak również tak, aby informacje pojawiające się w tych organizacjach były bezpieczne.   Na co dzień każdemu „Szefowi” wydaje się, że zrobił wszystko dobrze i jego, jak i organizacji informacje są dobrze chronione. Prawidłowo zabezpieczone przed kradzieżą czy ujawnieniem. W dzisiejszych czasach takie podejście okazuje się bardzo często złudne. Ponieważ co chwila pojawiają się gdzieś informacje o wycieku danych osobowych, kradzieży informacji, ujawnieniu szczegółów technologicznych nowej gry itp. Cyberprzestępcy „nie śpią”, a ich codziennym działaniem jest fakt próby przełamania zapór stawianych przez ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informacji. Nasi pracownicy poza stałymi obowiązkami, mają wiele obowiązków domowych i życiowych. Obecnie przytłaczająca fala narastających problemów jak np. niedawny Covid, czy szalejąca inflacja powodują, że ludzie Ci popełniają błędy. Narażając siebie i organizację na problemy związane między innymi z informacjami, których ujawnienie może spowodować dalsze problemy.  
Myślimy i analizujemy
Wszystkie działania mające wpływ na ludzi pracujących w organizacjach zaczynają się od myślenia, wnioskowania, oceny sytuacji, siły percepcji czy pamięci i wspomnień jakie te osoby posiadają. Co powoduje, że każda z nich postrzega i ocenia rzeczywistość nieco inaczej. Nie każdy w danym działaniu zauważa błąd, próbę ataku, kradzieży czy manipulacji, co ma istotne przełożenie na konkretne decyzje podejmowane  w danym momencie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jako ogół jest zarówno rzeczywistością, w której ludzie żyją jak i samo funkcjonowanie człowieka. Natomiast bezpieczeństwo informacji jest rozszerzeniem tej funkcjonalności poprzez zapewnienie zasad uniemożliwiających dostęp do nich osobom nieupoważnionym.  
Technologia współczesnego świata
Współczesny świat stawia na technologię, a jej rozwój jest bardzo szybki. Osoby pragnące osiągać korzyści finansowe z nielegalnego pozyskiwania dostępu do różnych informacji wykorzystują nie tylko nowoczesne rozwiązania. Także zaawansowane działania psychologiczne czy socjotechniczne znane już od dziesiątków lat. Każda osoba myśląca, jest obarczona życiowymi doświadczeniami, które mogą mieć wpływ na popełnianie błędów czy złą interpretację pozyskiwanych informacji. Informacji i jej wykorzystania, a także ochrony, która towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jednak od niedawna jej znaczenie wzrosło przez rozwój techniki oraz rewolucję informacyjną. Jak wynika z przeglądu literatury, informacje stanowią strategiczny zasób organizacji, a od ich ochrony zależy przewaga konkurencyjna przedsiębiorstwa. Ze względu na dynamiczny rozwój technik informatycznych niemal każda firma korzysta z usług świadczonych drogą elektroniczną. Za komputeryzacją idzie informatyzacja, która nasila działania przestępcze. Skala i tempo ewoluujących zagrożeń świadczy o tym, że każda instytucja lub indywidualny użytkownik gromadzący, przetwarzający i przesyłający dane musi liczyć się z ryzykiem związanym z ich kradzieżą.  
Inwestujmy w szkolenia
Budując świadomość musimy pamiętać, że utrata poufności, integralności czy dostępności do informacji to nie tylko utrudnienia dla samej organizacji. Mogą być to przede wszystkim zagrożenia do których może przyczynić się nasz pracownik. Trudno go będzie za to winić, jeśli My sami jako „Szefowie” nie wyprzedziliśmy tych zagrożeń. Poprzez budowanie zaufania, spójności, zaangażowania i siłę organizacji poprzez szkolenia dla „Naszych” ludzi. Pokazując im dzięki temu jakie czyhają na nich zagrożenia. Zagrożenia związane  z bezpieczeństwem informacji zmieniają się od początku istnienia informatyki. Na początku były to awarie sprzętu, potem błędy oprogramowania czy wirusy, to obecnie zauważamy coraz bardziej celowe i wyrafinowane ataki na systemy informatyczne. Co gorsza są to też bezpośrednie ataki na pracowników. Postęp cywilizacyjny, który jest konsekwencją powstawania coraz nowszych zasobów informacji, wymusza na społeczeństwie stałe doskonalenie się. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Pełnomocnik Bezpieczeństwa Informacji (link do oferty). 

Dodaj komentarz

BCO Integrity - Logo w stopce